Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest impreza masowa i co się z nią wiąże?
Impreza masowa to duże wydarzenie. Jednak jak musi być duże, żeby móc nazwać je masowym? Jeśli interesuje cię ten temat, zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniamy w nim pojęcie i omawiamy aspekty z nim skorelowane. Jest to ważne o tyle, że organizacja imprez masowych wiąże się z innymi obowiązkami niż w przypadku mniejszych wydarzeń. Czytaj dalej.
Kiedy mówimy o imprezie masowej?
Przede wszystkim, impreza masowa może mieć charakter sportowy, artystyczny lub rozrywkowy i jest na niej miejsce na publiczność. Do tej kategorii nie zaliczają się uroczystości w teatrach, filharmoniach, operach, muzeach, domach kultury, placówkach edukacyjnych, jak również imprezy sportowe dla dzieci, pracowników i osób niepełnosprawnych. Również rekreacja nie wpisuje się w to pojęcie.
Przeczytaj również: Organizacja imprezy masowej a jej zabezpieczenie
Jeśli chodzi o liczebność, to ustawa o imprezach masowych mówi o tym, że:
1. w przypadku charakteru rozrywkowo-artystycznego, uwzględniającym przekaz telewizyjny na ekranie powyżej 3 m wielkości:
na stadionie liczba dostępnych miejsc wynosi nie mniej niż 1000 (biorąc pod uwagę przepisy przeciwpożarowe),
w hali sportowej — minimum 500,
2. w przypadku imprezy masowej sportowej:
na stadionie musi być minimum 1000 miejsc dla publiczności,
w hali sportowej — minimum 300 miejsc,
innym terenie — minimum 1000 osób,
3. w przypadku meczu piłki nożnej:
minimalna liczba osób wynosi 1000.
Co należy do obowiązków oganizatora imprez masowych?
Osoba organizująca imprezę masową, musi zgłosić ją do urzędu gminy lub powiatu. Zezwolenie musisz otrzymać minimum na 14 dni przed rozpoczęciem imprezy. W wyjątkowych, pilnych sytuacjach możesz to zrobić nieco później. Organem, który wydaje pozwolenie na przeprowadzenie imprezy jest burmistrz, wójt lub prezydent miasta.
Kolejna kwestia to zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Nawet jeśli impreza masowa nie należy do kategorii podwyższonego ryzyka, należy korzystać z pomocy organów państwowych: policji, straży pożarnej, ratowników medycznych i inspektoratu sanitarnego. Organy kontrolują przebieg wydarzenia i jeśli zauważą nieprawidłowości, mogą żądać przerwania go. Wcześniej konieczne jest określenie zapotrzebowania na służby porządkowe i ratunkowe.
Obowiązkiem organizatora jest ponadto wyznaczenie miejsc ewakuacyjnych i zaplecza medycznego. Na obszarze powinny być wydzielone trasy dla pojazdów służb ratunkowych. Budynki muszą być wyposażone w systemy przeciwpożarowe. Potrzebne jest także wydzielone pomieszczenie dla służb. Nie można też pominąć łączności między osobami pilnującymi bezpieczeństwa podczas imprezy.
W końcu organizator dba o przygotowanie techniczne imprezy masowej: nagłośnienie, ekrany i oświetlenie. Na takich wydarzeniach powinny być poza tym obecne firmy cateringowe. Jeśli ktoś ma spędzić czas w danym miejscu, musisz zadbać o jego potrzeby!
Czy wesele to impreza masowa?
Nie, ponieważ imprezy masowe są ogólnodostępne. Wesela zaliczają się wydarzeń okolicznościowych, na które otrzymuje się indywidualne zaproszenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana