Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy na organizację pokazu ogni sztucznych trzeba mieć zezwolenie?
Sztuczne ognie kojarzą się głównie z powitaniem nowego roku, jednak istnieje wiele okazji, które można uświetnić pokazem fajerwerków. Może to być wesele, jubileusz, dni miasta, imprezy plenerowe. Szczególny podziw budzą profesjonalne pokazy pirotechniczne, którym towarzyszy idealnie dobrany podkład muzyczny. Sprawdź, czy żeby zorganizować taki pokaz, trzeba mieć pozwolenie.
Sztuczne ognie – kiedy potrzebne jest pozwolenie?
W Polsce puszczanie sztucznych ogni na terenie publicznym jest dozwolone tylko w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia i to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W pozostałe dni roku pokazy fajerwerków można organizować wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia. Na szczęście nie jest to skomplikowana procedura, więc łatwo przez nią przebrnąć.
Trzeba dodatkowo podkreślić, że sztuczne ognie należy odpalać w odpowiednich miejscach. Nie mogą to być:
balkony,
pomieszczenia zamknięte,
gospodarstwa rolne,
stacje paliw i ich okolice,
okolice lotniska.
Nie można też puszczać fajerwerków w pobliżu samochodów albo zbiorników z materiałami łatwopalnymi. Zawsze należy się upewnić, że na danym terenie sztuczne ognie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
Jak uzyskać pozwolenie na sztuczne ognie?
Chcąc zorganizować pokaz sztucznych ogni, trzeba uzyskać zgodę właściciela terenu, na którym wydarzenie ma się odbyć. Jeśli planuje się pokaz w przestrzeni publicznej, należy złożyć wniosek do Urzędu Miasta i uiścić opłatę skarbową.
Wniosek składny w urzędzie musi zawierać:
lokalizację miejsca pokazu sztucznych ogni,
datę i godzinę rozpoczęcia pokazu,
okoliczności – np. wesele,
planowaną liczbę fajerwerków,
typ oraz rodzaj pirotechniki.
Samodzielne odpalanie czy pirotechnicy?
W sklepach ze sztucznymi ogniami, jak hurtownia fajerwerków Pol-Expance, można kupić zestawy do samodzielnego odpalania albo zamówić pełną usługę. Oferowane przez firmę sztuczne ognie nie wymagają koncesji ani pozwoleń z klasy 1.4G lub mają certyfikaty bezpieczeństwa CE klas 1, 2 i 3. Można z nich korzystać, nie będąc specjalistą. Wystarczy trzymać się instrukcji.
Nie da się jednak ukryć, że to pokazy organizowane przez fachowców, indywidualnie planowane pod oczekiwania klientów, robią prawdziwą furorę. To rozwiązanie daje znacznie większe możliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana